skok na hlavní menu | menu sekce ČlánkyÚvod » Články » Reforma má pomoci lidem i státu

Reforma má pomoci lidem i státu

 12. 11. 2012, 10:26

V Česku startuje největší změna důchodového systému v jeho historii. Od příštího roku budou mít lidé možnost převést si část peněz, které nyní platí povinně do státního průběžného systému, do soukromých penzijních fondů. ČSOB a Česká spořitelna už mají na provozování těchto fondů licenci od České národní banky. Zároveň se už letos začíná měnit systém dobrovolného připojištění na penzi. Cíl je jednoduchý – zabránit tomu, aby se současný penzijní systém zhroutil kvůli nedostatku peněz nebo aby se vyplácené státní důchody snížily tak, že z nich nebude možné vyžít.

Důchodců bude přibývat

Vznikne fondový systém spoření na důchod. Každý člověk do 35 let věku se bude moci rozhodnout (a do poloviny příštího roku i ti starší), že tři procentní body z 28 procent, které v současnosti platí na důchodové pojištění, si bude moci převést na soukromé důchodové spoření. K tomu si ale bude muset ještě přidat ze svého částku odpovídající dvěma procentům své hrubé mzdy. Tyto peníze budou použity pouze na jeho důchod a nezmizí ve státní pokladně jako v současném systému.

Stávající průběžný důchodový systém funguje tak, že důchodová daň zvaná důchodové pojištění míří do státní pokladny.

Ze státní kasy se pak platí penze současným důchodcům. Ve vyspělém světě tak fungovaly důchodové systémy už od konce předminulého století. Jenže podmínkou toho je, aby byl výrazně vyšší počet platících pracujících než počet důchodců. Nejlepší přitom je, aby pracujících neustále přibývalo. Umožňuje to růst důchodů, aniž by zaměstnaní lidé byli nuceni platit stále vyšší příspěvky do důchodového systému.

Jenže nyní nastal opak. Počet pracujících klesá a staří lidé se díky lepšímu zdravotnictví dožívají stále vyššího věku, takže důchodců neustále přibývá.

Výsledkem tohoto trendu je, že dnes připadá na jednoho penzistu průměrně 2,11 pracujícího člověka, který jim přispívá na důchod. V roce 2050 to bude už jen 1,88 a tento poměr se bude dále zhoršovat. Už letos chybí v českém důchodovém systému zhruba padesát miliard korun. Podle odhadu ekonomů by za třicet let tyto schodky vzrostly na tři procenta českého HDP ročně. V dnešních cenách by to bylo tvořilo asi desetinu českého státního rozpočtu. Pokud by stát nic nedělal a na důchody si půjčoval, za čtyřicet let na tom bude s dluhy stejně jako v současnosti krachující Řecko.

Samozřejmě, pomoci může i změna stávajícího průběžného důchodového systému. To už se děje. Roste věk odchodu do důchodu, čímž se snižuje celková částka vyplácená na penze. Jenže to nestačí. Pokud by měl současný penzijní systém nadále fungovat, musely by se snížit výrazně penze.

Dnes stát vyplácí důchodci, který měl průměrný plat, jako penzi zhruba padesát procent této částky. Podle studie institutu IDEA při pražské ekonomické škole CERGE-EI by to v roce 2050 mělo být jen 26 procent. Přitom už dnes mají čeští důchodci v poměru k platu menší penze než ve většině vyspělých zemí sdružených v OECD.

Politicky je něco takového těžko průchodné. Stejně tak není pro část politiků představitelné, že se výrazně zvýší odvody na důchody. Brzdilo by to totiž českou ekonomiku. Už teď mluví současná vláda Petra Nečase o tom, že vedlejší náklady práce, tedy hlavně vysoké sociální, zdravotní a důchodové pojištění, podkopává konkurenceschopnost českých firem.

Druhý pilíř nestačí

Jestli změna, která přijde od příštího roku, vyřeší tyto problémy, není jisté. Do fondového systému se přesunuje pouze malá část peněz na důchody a velmi záleží na tom, kolik lidí se do něj přihlásí. Čím více, tím lépe z dlouhodobého hlediska pro státní kasu.

Lidé ale mohou váhat se vstupem do tohoto takzvaného druhého pilíře důchodového systému ze dvou důvodů. Za prvé fondy musí peníze někam investovat, jinak by je „sežrala“ inflace. V posledních letech akcie a dluhopisy z vyspělých zemí, které budou fondy především kupovat, příliš nevynášejí. Ve 21 zemích ze 34 členů OECD to bylo mezi léty 2001–2010 jen 0,1 procenta ročně. Před finanční krizí to bylo několik procent.

Za druhé není jisté, zda tento systém přežije případnou změnu vlády. Politici ze sociální demokracie mluví o tom, že by v případě svého vítězství ve volbách druhý pilíř zrušili. Vadí jim totiž, že přesunem dvou procentních bodů ze současného průběžného penzijního systému v něm vznikne dočasně další schodek. „Musíme se zachovat odpovědně vůči veřejným rozpočtům a druhý pilíř zrušit,“ prohlásil šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka.

Ze zrušení penzijní reformy se dokonce stává jedno z témat podzimních voleb. Vláda počítá s tím, že mezeru ve stávajícím důchodovém systému zaplní penězi z vyšší daně z přidané hodnoty. Jenže výběr daně zatím není tak vysoký, jak si vláda představovala, a její další zvýšení nyní blokují takzvaní rebelové z vládnoucí ODS.

I přesto ale nehrozí znárodnění peněz v budoucím druhém pilíři, jako to nedávno částečně udělali v Maďarsku. „Jednou z možností je například druhý pilíř sloučit se stávajícím třetím pilířem,“ říká Sobotka. Znamenalo by to, že by se peníze přesunuly do změněného třetího pilíře, tedy změněného současného dobrovolného penzijního připojištění se státní podporou.

Stát v něm ostatně od nového roku chce zvýšit svůj příspěvek střadatelům a odborníci doporučují spořit peníze i do něj. „Druhý pilíř je krok správným směrem, ale velice malý. Pokud chce mít někdo slušný důchod, měl by si kromě druhého pilíře spořit ještě jinde,“ říká například Jan Bureš, hlavní ekonom Poštovní spořitelny.

Ubývá pracujících

2,11

pracujícího člověka dnes připadá na jednoho penzistu. V roce 2050 bude tento poměr už jen 1,88. Přitom v současném průběžném důchodovém systému se platí penze důchodcům z peněz vybraných od pracujících.

Zdroj: http://hn.ihned­.cz/


Vytisknout Poslat článek Nahoru


Chcete uzavřít nebo změnit smlouvu? Kontaktujte nás!Vyhledávání