skok na hlavní menu | menu sekce ČlánkyÚvod » Články » Reforma se podle fondů vyplatí většině lidí, protože státní důchody budou klesat

Reforma se podle fondů vyplatí většině lidí, protože státní důchody budou klesat

 22. 11. 2012, 15:48

Už za šest týdnů se lidé mohou začít rozhodovat, zda je pro ně výhodnější převést část povinného sociálního pojištění do soukromých penzijních fondů, nebo nic neměnit a zůstat u čistě státní penze. Lidé starší 35 let moc času mít nebudou. Vstoupit do nových fondů mohou jen do 30. června 2013, kdy se soukromými důchody ještě nebudou zkušenosti. Mladší lidé se mohou rozhodovat déle – nejpozději tak musí učinit v roce, kdy dovrší 35 let.

Reforma penzí počítá s vytvořením takzvaného 2. pilíře, který je založen na vyvedení tří procent z důchodového pojištění do soukromých fondů. Na rozdíl od původních záměrů půjde o dobrovolné rozhodnutí. K tomu ale bude nutné spořit dvě procenta z hrubého příjmu. Kdo se rozhodne spořit ve 2. pilíři, nemůže už ze systému odejít.

Nové důchodové fondy sice ještě nevznikly, ale nad jejich úspěchem se už nyní vznáší dost skepse. Podle mnoha průzkumů Češi penzijní reformě příliš nerozumějí a zdá se jim složitá. Zájem lidí snižují i opakovaná ujištění opoziční ČSSD, že nové fondy v případě volebního vítězství zruší a místo toho podpoří rozšíření už existujícího penzijního připojištění.

Situaci nepomohlo ani rozhodnutí Penzijního fondu ING, který z druhého pilíře vycouval kvůli politické nestabilitě a obavám z návratnosti investice. Jeho šéf Jiří Rusnok byl v týmu, který reformu penzí před lety připravoval, a odchod jeho fondu z 2. pilíře přispěl ke znejistění řady lidí. Vlastní soukromé penze nebude nabízet ani AXA a do reformy se tak nakonec vrhne jen sedm ze současných devíti penzijních fondů a jejich nový konkurent, kterým bude Raiffeisenbank.

Citelně si přilepší málokdo

Podle premiéra Petra Nečase bude vstup do druhého spořicího pilíře výhodný pro 50 procent občanů. Do důchodové reformy se ale v příštích dvou letech zapojí méně lidí, než vláda původně předpokládala, předpokládá Nečas. Důvodem je podle něj obrovská negativní kampaň, kdy proti reformě ostře vystupuje opozice, odbory i aktivisté z různých sdružení. Podle premiéra vláda nepočítá s tím, že by při nezájmu o reformu prosazovala nějaké pobídky či sankce. „Každému lze doporučit myslet na zadní kolečka a odkládat si peníze na stáří,“ podotkl včera premiér.

Širokou popularitu chystaná reforma mezi Čechy zatím nevzbuzuje kvůli různým výpočtům, komu se 2. pilíř vyplatí a komu ne. Autoři respektované studie institutu IDEA CERGE-EI došli k závěru, že na soukromých penzích vydělá jen polovina mužů a ke třiceti procentům žen. Citelnější přilepšení v rozsahu tří až pěti procent může ale podle ní čekat jen 30 procent mužů a 10 procent žen. Výše důchodu z druhého pilíře se totiž odvíjí od toho, co člověk do důchodového fondu vloží, jak dlouho v něm bude spořit a o kolik se mu peníze zhodnotí. Starším lidem s podprůměrnými platy se druhý pilíř nevyplatí, protože by si nenaspořili dost. Studie počítala s průměrným zhodnocením tři procenta ročně.

Také výpočty na důchodové kalkulačce ministerstva práce a sociálních věcí ukazují, že reformu by měli využít hlavně mladí lidé s vyššími příjmy. Například 30letému člověku s průměrným měsíčním platem 25 tisíc korun, jemuž by fond zhodnocoval peníze mezi 2,5 až 3,5 procenta ročně, se druhý pilíř nevyplatí. Vyšší důchod než od státu by dostal až při vyšším zhodnocení nad 4 procenta, na což se však nelze spolehnout. Ročním zhodnocením ve fondu kolem 3,5 procenta si ale příliš nepolepší ani lidé s průměrným platem 30 tisíc korun měsíčně.

**Ženy jsou v nevýhodě ** Například třicetiletému muži by při odchodu do důchodu vzrostla penze o 164 korun měsíčně a ženě s jedním dítětem o 151 korun měsíčně. Efekt výraznějšího zvýšení se projevuje při uvedeném zhodnocení až od platu 40 tisíc korun, avšak s vyšším věkem klesá. Zatímco třicetiletý muž s průměrným měsíčním platem 40 tisíc korun by měl v soukromém fondu důchod o 503 korun vyšší, než kdyby zůstal jen ve státním systému, padesátník už jen o 182 korun vyšší.

Ještě méně druhý pilíř vynese většině žen. Po dobu mateřské a rodičovské dovolené za ně stát bude přispívat na státní důchod, ale na soukromou penzi jim platit nebude.

Ve fondech nyní panuje nervozita, jak se reforma rozběhne a jak se jim investice vrátí.

Přípravy na účast ve druhém pilíři důchodové reformy stály jednotlivé penzijní společnosti desítky milionů korun a původní odhady rentability předpokládaly účast 750 tisíc až jednoho milionu lidí. I tak se ale návratnost podle zástupců fondů blížila hranici deseti let.

Ochotu zapojit se do 2. pilíře vyjadřuje dnes jen necelá desetina ekonomicky aktivních obyvatel. To je zhruba půl milionu lidí. Vyplývá to z posledního průzkumu, který si nechala vypracovat společnost AWD u agentury STEM/MARK. „Politická nejistota spolu s neexistencí jakékoli vládní osvětové kampaně a kvůli tomu i malá srozumitelnost celé reformy může náš původní odhad na vstup zhruba tři čtvrtě milionu lidí o něco snížit,“ připouští šéf Penzijního fondu Komerční banky Pavel Jirák.

V dalších velkých fondech si však myslí, že zájem po Novém roce vzroste a do 2. pilíře vstoupí až milion Čechů. „Drtivá většina lidí si uvědomuje problémy prvního pilíře a nechce být závislá na státu. To mimochodem potvrdil i výzkum provedený naší firmou,“ říká šéf PF České pojišťovny Tomáš Matoušek.

„Během prvního roku očekáváme celkově vstup kolem 700 tisíc klientů, protože během prvního pololetí budou mít lidé nad 35 let jedinou možnost zapojit se do 2. pilíře. Věřím, že mnoho z nich toho využije. Do konce roku 2016 se podle nás celkově zapojí milion klientů,“ míní i šéf PF České spořitelny Aleš Poklop.

Fondy mohou s náborem do druhého pilíře začít až 2. ledna. Zatím na svých webech nabízejí jen poradenství, jak se zajistit na stáří. V kampaních chtějí zdůraznit, že pouze na státní důchod se lidé do budoucna nemohou spoléhat.

Většina z nich chystá i kalkulačky, na nichž si lidé budou moci spočítat, jak vysoký mohou mít soukromý důchod. Všechny dosavadní výpočty by ale podle fondů měly sloužit spíše jen jako základní vodítko. Vycházejí ze současné úpravy penzí, která předpokládá, že důchod dosahuje zhruba 40 procent hrubé mzdy. Fondy se chystají lidem vysvětlovat, že tato suma se může rapidně snížit.

„Současná pravidla pro navyšování důchodů jsou neudržitelná. Muselo by dojít k dalšímu prodloužení důchodového věku nebo k navýšení odvodů na důchodové pojištění. To by ale vedlo k růstu nezaměstnanosti a stát by si tím moc nepomohl,“ říká Karel Svoboda, šéf PF ČSOB Stabilita a prezident Asociace penzijních fondů. Naráží tím na propočty ekonoma Ondřeje Schneidera, z nichž vyplývá, že pokud stát nenajde jiné zdroje, mohl by průměrný důchod v roce 2050 klesnout až na 25 procent průměrné mzdy.

Ze stejné argumentace budou vycházet i další fondy. „Nikdo nezaručí, že stát bude schopen vyplácet důchody v současné výši i za 30 let. Vyvedení části prostředků z průběžného systému má smysl pro naprostou většinu lidí s příjmy ze zaměstnání či podnikání,“ říká Poklop. „S prodejem začneme hned v lednu a postup a argumentace budou odpovídat realitě prvního pilíře. Ten vytváří každoročně schodek 40 miliard korun, stát se na důchody musí zadlužovat, což se do budoucna těžko změní. Ve druhém pilíři bude mít každý jistá alespoň ta tři procenta na vlastním účtu, která by jinak zmizela v průběžném systému,“ dodává Matoušek.

Míří tím na další novinku, kterou soukromé penze zavádějí a která v posledních týdnech v diskusích o výhodnosti nových fondů poněkud zapadla. Úspory ve druhém pilíři se totiž na rozdíl od státního důchodu dědí.

Zemře-li člověk ještě během spoření, získají celou částku jeho dědicové. Těm ale může novinka přinést užitek, i když už člověk bude pobírat penzi. Nedočerpanou část ze soukromého účtu ve 2. pilíři zdědí, když si klient zvolí dvacetiletou penzi.

Kdo bude nabízet služby ve 2. pilíři důchodové reformy

AEGON Penzijní fond
Allianz penzijní fond
ČSOB Penzijní fond Stabilita
Generali penzijní fond
Penzijní fond České pojišťovny
Penzijní fond České spořitelny
Penzijní fond Komerční banky
Raiffeisen penzijní společnost

Všechny tyto společnosti již získaly licenci umožňující účast ve druhém pilíři důchodové reformy. V něm již nebudou ručit za případný prodělek klienta ani vyplácet polovinu naspořených peněz po 15 letech. Klientům naopak nabídnou různé typy investičních strategií.

Zdroj: http://hn.ihned­.cz


Vytisknout Poslat článek Nahoru


Chcete uzavřít nebo změnit smlouvu? Kontaktujte nás!Vyhledávání