skok na hlavní menu | menu sekce ČlánkyÚvod » Články » 1,7 milionu Čechů přijde o příspěvěk na penzijní spoření. Plaťte si víc, žádá stát

1,7 milionu Čechů přijde o příspěvěk na penzijní spoření. Plaťte si víc, žádá stát

 13. 01. 2012, 11:37

Téměř dva miliony Čechů přijdou příští rok o státní příspěvek k důchodovému připojištění. Právě tolik lidí si spoří méně než 300 korun měsíčně. Stát chce donutit lidi, aby si připláceli víc. Příspěvek lidem spořících 300 Kč měsíčně sebere, naopak lidem, kteří platí víc než tisíc korun, ho zvýší.

Přes 4,5 miliónů obyvatel Česka, kteří si platí soukromé penzijní připojištění, dostane do konce února od svého důchodové fondu dopis.

Pro čtyřicet procent z nich bude jeho sdělení jednoduché: Spořte víc, nebo s nástupem penzijní reformy přijde o státní příspěvek.

Zhruba 1,7 miliónu lidí si posílá na penzijní spoření méně než 300 korun měsíčně. Od ledna 2013 by nedostávali žádný státní příspěvek.

Zvýšit si měsíční vklad do fondu o stokorunu budou ale muset i lidé, kteří teď spoří pětistovku měsíčně a budou si chtít udržet dosavadní výši státního příspěvku 150 korun.

Stát naopak „přisype“ klientům, kteří spoří tisíc korun a víc. Současný maximální státní příspěvek se totiž od měsíční úložky tisíc korun a víc zvýší na 230 korun měsíčně.

Hon na klienty

Stát chce, aby lidé odcházeli do důchodu s většími úsporami. „Dnes stát zajišťuje důchodcům z průběžného systému minimálně 40 procent průměrné mzdy. Tento poměr ale bude klesat, dlouhodobě na to nebudou peníze. Pro je chce motivovat, aby si více spořili sami,“ vysvětluje Petr Dufek, analytik banky ČSOB.

Některé fondy chtějí klienty přesvědčit, aby své platby zvýšili už letos. „Budeme jim doporučovat. Zvýší si tím letošní státní příspěvek a příští rok bez něho nezůstanou. Už nyní můžou sepsat na pobočce dodatek ke smlouvě,“ říká šéf Penzijního fondu České spořitelny Aleš Poklop. Klienty musíme ostatně podle zákona informovat o chystaných změnách do konce února, vysvětluje.

V listopadu se změní pravidla

Penzijní pojišťovny doufají, že lidé, kteří u nich spoří nebo začnou letos spořit, jim usnadní vznik nových fondů. Koncem listopadu už nepůjde přihlásit se do fondů pracující podle současných pravidel.

V nových fondech klienti přijdou o některé současné výhody jako je záruka nejhůře nulového ročního výdělku fondu či možnost výsluhové penze, což je výběr poloviny částky po 15 letech spoření.

Nové fondy ale budou moci investovat do rizikovějších cenných papírů a tak klientům vydělat víc peněz. Klienti starých fondů budou moci přejít do nových. Jenže napřed je do těch spravovaných stejnou pojišťovnou.

Už dnes některé fondy zaznamenávají zvýšený zájem nových klientů. „Situace může být brzy podobná jako když v roce 2003 končily původní podmínky stavebního spoření a lidé masově uzavírali nové smlouvy,“ říká Pavel Řehák, generální ředitel České pojišťovny, která má jeden z největších penzijních fondů.

Šéf tohoto fondu Tomáš Matoušek očekává letos až 600 tisíc nových klientů.

Zdroj: http://ihned.cz


Vytisknout Poslat článek Nahoru


Chcete uzavřít nebo změnit smlouvu? Kontaktujte nás!Vyhledávání