skok na hlavní menu | menu sekce ČlánkyÚvod » Články » Na změnu penzijního fondu máte nejvyšší čas

Na změnu penzijního fondu máte nejvyšší čas

 01. 02. 2012, 17:28

Kdo už má penzijní připojištění a chce dál spořit podle starých podmínek, má nyní poslední šanci změnit společnost. Podle zákona je na to čas do konce měsíce. Později to totiž nepůjde.

I s výpovědí původnímu fondu se to však nestíhá ze dne na den. Doporučené datum, kdy podepsat novou smlouvu, je proto podle finančních poradců 20. únor 2012.

Potřebuji vůbec změnu?

Možná o změně fondu přemýšlíte už nějakou dobu, sledujete tabulky připsaných úroků, náklady na provoz fondu… V tom případě neváhejte.

Když vás však v tuto dobu osloví neznámý finanční poradce a na změnu tlačí s tím, že váš fond je pomalu před krachem, buďte opatrní. Nejspíš je to jeden z těch, kteří vás ještě na poslední chvíli chtějí dostat k jiné společnosti a získat za to provizi.

Proč to (ne)stihnout do konce února

Odměnou za to, že přestup stihnete v únorovém termínu, je to, že budete spořit „postaru“ – váš fond se nedostane do ztráty a budete mít nárok na výsluhovou penzi, pokud ji máte v původní smlouvě sjednanou.

Přejít do nového systému budete moci, ale nebudete muset. Naopak z nového systému doplňkového penzijního spoření se nebude možné do konzervativnějších transformovaných fondů vrátit zpátky. Jejich výhodou však je, že lze vybírat z několika investičních strategií. Ti, kdo budou šetřit ještě 10 a více let, tak mohou zvolit dynamičtější způsob spoření s předpokladem vyššího výnosu.

Do listopadu lze uzavřít smlouvu podle starých pravidel

Jestliže penzijní připojištění ještě nemáte, nemusíte spěchat. Na výběr fondu máte dost času. Kdo stihne uzavřít smlouvu do konce listopadu, bude spořit ještě podle starých podmínek. Sám se pak může rozhodnout, zda zůstane v transformovaném fondu, nebo přejde do dynamičtějšího doplňkového penzijního spoření.

Státní podpora se změní všem

To, jestli budete spořit ve starém, nebo v novém penzijním připojištění, nemá žádný vliv na výši státní podpory. Ta se změní pro všechny a od ledna 2013 bude přiznávána podle tabulky vlevo.

Ještě než se rozhodnete fond změnit, podívejte se, jaké výnosy měly všechny současné penzijní fondy.

Návod: Přechod k novému fondu krok za krokem

  • Sepište smlouvu s penzijním fondem, pro který jste se rozhodli: na přepážce, prostřednictvím makléře nebo přes internet.
  • Současně s vyplněním nové smlouvy napíšete výpověď stávajícímu penzijnímu fondu – nový fond vám na to dá formulář. Pozor, podpisy na něm musí být úředně ověřené, takže budete muset jít s osobními doklady k notáři nebo na CzechPoint (na poštách i obecních úřadech) a oficiálně se podepsat až tam. Poplatek za ověření podpisu je 30 korun.
  • Nový fond potvrdí, že jste s ním sepsali smlouvu, a původnímu fondu formulář doručí sám.
  • Pokud jste u dosavadního fondu byli kratší dobu než pět let, budete platit poplatek. Všechny penzijní fondy si ho účtují v maximální možné výši 800 korun. Jestli se vás to týká, poplatek musíte zaplatit zvlášť, nestrhává se z naspořených peněz.
  • Když původní fond výpověď dostane, začne běžet výpovědní lhůta. Ta se počítá od prvního dne následujícího měsíce a je dvouměsíční.
  • Během výpovědní lhůty vám domů přijde dopis, ve kterém fond potvrdí ukončení. Druhý dopis od nového fondu bude obsahovat datum, od kterého vstoupí v platnost nová smlouva.
  • Ukončete dosavadní trvalý příkaz a zařiďte si nový k datu, které vám řekli. Pokud dostáváte příspěvek od zaměstnavatele, oznamte změnu i jemu. V určeném termínu původní fond převede všechny peníze, které jste u něho naspořili (včetně státních příspěvků, úroků, příspěvků zaměstnavatele) na váš nový účet. Nepřijdete ani o státní příspěvky, o které se žádalo dodatečně, i ty si fondy mezi sebou přepošlou.
  • Fond přechod nepovolí, když jste penzijní připojištění založili před kratší dobou, než je jeden rok. Druhý případ je ten, že spoříte už dlouho a máte nárok na penzi, starobní nebo výsluhovou. Není přitom podstatné, že jste o penzi nepožádali, samotný nárok stačí na to, aby vám fond přestup nepovolil.
  • Původní fond se vás možná nebude chtít vzdát, a tak vám pošle dopis, ve kterém slíbí nějaký bonus (případně bude vyhrožovat tím, že nějakou výhodu odejme). V tu chvíli dobře posuďte, proč jste se rozhodli pro jiný fond, a prohlédněte si i pravidla bonusu – často bývá podmíněn tím, že si na konci nevyzvednete všechny peníze najednou nebo že budete spořit ještě 15 let.
  • Pamatujte si, že po letošním únoru už nebude přechod k jinému fondu za starých podmínek možný. Neznamená to však, že musíte zůstat u své společnosti navěky, i kdyby se vám znelíbila. Přejít jinam bude možné i později, jen to bude již k fondu nového typu.

Zdroj: http://www.id­nes.cz


Vytisknout Poslat článek Nahoru


Chcete uzavřít nebo změnit smlouvu? Kontaktujte nás!Vyhledávání