skok na hlavní menu | menu sekce ČlánkyÚvod » Články » Váháte i vy nad změnou penzijního fondu? Sedm klíčových otázek a odpovědí

Váháte i vy nad změnou penzijního fondu? Sedm klíčových otázek a odpovědí

 20. 02. 2012, 10:40

Penzijní fondy dosud oficiálně nespustily žádnou reklamní kampaň, kterou by si přetahovaly zákazníky. A přesto lidé mění fondy více než jindy. Nabízíme odpovědi na hlavní otázky, proč by člověk měl nyní měnit penzijní fond.

Na změnu penzijního fondu za současných podmínek zbývají už jen necelé dva týdny. Poslední příležitost bude 28. února. Poté současní klienti dostanou příležitost ke změně až v lednu 2013. To už ale půjde o fondy ve zcela jiné podobě.

Nové fondy už nebudou ručit za to, že případný prodělek sníží úspory klienta, a nebudou ani vyplácet polovinu naspořených peněz po 15 letech.

Naopak nabídnou i odvážnější strategie s vidinou vyššího zhodnocení, než je dlouhodobý 2% průměr, který i v optimální variantě stěží pokryje inflaci.

Zmapovali jsme základní otázky a odpovědi, které si lidé v současnosti kladou, a pokusili se na ně odpovědět:

7 otázek a odpovědí ke změnám penzijních fondů

1. Proč měnit fond

Uvažovat o změně fondu by měl ten, kdo se svým současným fondem není spokojen. Hlavním důvodem bývá výnos, kterého fond dosahoval. V tomto ohledu si nejlépe vedou fondy Allianz a Aegon, nejhůře dopadl penzijní fond ČSOB Stabilita.

Zhodnocení za rok 2011 bude známo až koncem února, ale jeden rok stěží zamíchá dlouhodobými výsledky. Podle odhadů trhu by měla většina fondů dosáhnout dvouprocentního zhodnocení.

Platí ale zároveň poučka, že minulé výnosy nemusí zaručovat budoucí zisky. Příští úspěšnost je dobré prozkoumat i podle dalších kriterií.

2. Jak si vybrat fond

Kromě dosahovaných výnosů hodnotí finanční poradci fondy nejčastěji podle dalších tří kriterií. Podle kapitálové přiměřenosti, která poměřuje celkový majetek fondu (bez nákladů příštích období) s vklady klientů. Vypovídá o tom, jak je firma silná, může si dovolit investovat i do rizikovějších aktiv, a více tak zhodnotit vklady klientů. Mezi kapitálově nejsilnější patří penzijní fond Allianz, opak můžeme sledovat u Aegonu.

Dalším vodítkem je nákladovost, což je podíl celkových nákladů fondu v daném roce očištěný o náklady na provize a průměrný vklad klientů. Nejefektivnější jsou z tohoto pohledu Allianz, Komerční banka a Axa. Na opačné straně žebříčku je znovu penzijní fond Aegon.

Ostře sledované jsou náklady pro příští období. Ty ukazují, kolik peněz zbývá fondu zaplatit z dosud neuhrazených provizí z prodejů připojištění. Od příštího roku fondy musí oddělit majetek klientů a akcionářů, a tak se spekuluje, že se některé budou chtít víc zahojit na vrub klientů.

Jak upozorňuje David Kučera ze společnosti Partners, penzijní fondy provize rozpouštějí v průměru pět až šest let a ovlivňují tím připisovaný výnos. Nejméně na nevyplacených provizích na klienta má Česká spořitelna, nejvíce Aegon. Vítězem celého hodnocení je Allianz. Dvojkou je penzijní fond České spořitelny, který má na jednoho klienta jen 141 korun a z velkých penzijních fondů v posledních letech připisoval nejvíc. Na třetím je penzijní fond ING.

3. Jak změnit fond

Po výběru jiného fondu není změna už tak náročná. Stačí zajít do nového fondu, kde vyplníte formulář o uzavření nové smlouvy. Zároveň musíte vyplnit formulář o výpovědi z fondu, od kterého chcete odejít.

Podpis výpovědního formuláře je nutné úředně ověřit, což se dá udělat u notáře nebo na Czech Pointech na poště. Nový fond potvrdí uzavření nové smlouvy a výpověď sám doručí dosavadnímu fondu.

Změnu fondu může provést i finanční poradce. Klient si ale všechno může zařídit i sám. Pak samozřejmě musí doručit výpověď do fondu buď osobně, nebo poštou. Podrobné informace dají nejen na pobočkách fondů, ale i na call centrech jednotlivých společností.

4. Kolik času je na změnu a kolik to stojí

Ačkoliv zákon povoluje převody mezi fondy až do 28. února, nechat vše na poslední den může být riskantní. Fondy upozorňují, že výpovědi poslané 28. února poštou se nestihnou doručit a nebudou platné. Kdo nechá změnu fondu na poslední den, bude muset jít na centrály fondů. Může se ale stát, že podatelna fondu zavře dřív, než všechno stihnete.

Některé poradenské sítě už zveřejnily, že zařídí převody jen do 20. února. Jde ale jen o vnitřní termín sítí, aby stihly včas stáhnout a vyřídit žádosti ze všech regionů. Když si někdo sjedná novou smlouvu a výpověď z fondu nestihne, zůstane dál ve svém fondu. Poplatek za změnu fondu je 800 korun, ale klienti, kteří spoří nad 5 let, neplatí nic.

5. Může fond zabránit převodu penzijního připojištění?

Zájemce by si měl nechat překontrolovat všechny náležitosti výpovědi u nového fondu nebo od finančního poradce. Některé penzijní fondy zkouší klienty přesvědčit, že tím přijdou o bonusy, ale jde jen o taktiku. Změnou fondu o svůj vklad klient přijít nemůže. Když bude mít výpověď z fondu všechny náležitosti a bude doručená do 28. února, fond výpovědi může zabránit jen u lidí, kterým už vznikl nárok na penzi nebo kteří spoří tak krátce, že jejich smlouva ještě není registrována na ministerstvu financí.

6. Co se stane se současným penzijním připojištěním?

Do současných fondů budou moci nadále vstupovat už jen noví klienti a i ti jen do konce listopadu. Pak se kvůli chystané penzijní reformě stávající fondy definitivně uzavřou. Fungovat dál budou pod názvem transformované fondy. Současné penzijní plány i garance, že výnos nespadne pod nulu, podobně jako výsluhovou penzi po 15 letech, si jejich klienti dál udrží.

Změní se jen podmínky státního příspěvku. Ten se od příštího roku zvýší, ale hranice požadovaného vkladu se posune. Příspěvek získá jen ten, kdo bude spořit od 300 korun měsíčně výš.

Dosud příspěvek dostávají všichni, kdo spoří alespoň sto korun měsíčně. Kolem 1,7 milionu lidí (tedy víc než třetina klientů), kteří spoří méně než 300 korun měsíčně, bude muset spořit víc, aby o příspěvek nepřišli.

7. Je vhodné vstoupit do fondu letos, nebo si počkat?

Kdo hledá konzervativní způsob spoření a penzijní připojištění ještě nemá, měl by o tom uvažovat. „Získá ještě letos státní příspěvek a do budoucna si zachová garanci nejméně nulového výnosu. Když se mu budou víc líbit nové fondy, které vzniknou příští rok, tak do nich může přejít,“ říká Radek Urban, náměstek ministra financí.

Ve srovnání se stavebním spořením, které mnozí lidé také využívají k zabezpečení na stáří, bude penzijní připojištění výhodnější. Při měsíčním vkladu tisíc korun a 1,5procentním ročním zhodnocení a státním příspěvku vychází roční úrok za deset let díky státnímu příspěvku na 6 procent. Při stavebním spoření se za stejné období úspory zhodnotí necelými čtyřmi procenty. Výhodnější je to i v delším časovém horizontu.

Zdroj: http://byznys­.ihned.cz


Vytisknout Poslat článek Nahoru


Chcete uzavřít nebo změnit smlouvu? Kontaktujte nás!Vyhledávání