skok na hlavní menu | menu sekce ČlánkyÚvod » Články » První odhad: Jen dva penzijní fondy překonají inflaci

První odhad: Jen dva penzijní fondy překonají inflaci

 24. 02. 2012, 08:22

Jestliže penzijní fondy připíší klientům zhodnocení jen na úrovni zákonem stanoveného minima, překonají inflaci jen dva z nich.

Vyplývá to z výpočtů webu Investujeme.cz na základě údajů Asociace penzijních fondů ČR o jejich zisku k prostředkům evidovaným ve prospěch klientů.

Penzijní fondy mohou klientům připsat i vyšší než minimální zhodnocení. Zda tak učiní, závisí především na jejich zvolené strategii.

Protože ale termín pro změnu penzijního fondu za stávajících podmínek (tedy s garancí nezáporného připsaného zhodnocení na roční bázi) vyprší již koncem února, nelze očekávat, že by penzijní fondy ještě připisovaly více, než nezbytně musí.

Pravý sloupec následující tabulky je jen odhadem. Výsledné minimální připsané zhodnocení se může lišit, neboť příspěvky evidované ve prospěch účastníků jsou ve stavu ke konci roku a v průběhu roku se mohly měnit (výplaty a příjem nových příspěvků).

Výsledky fondů za rok 2011

Penzijní fond Zisk fondu k prostředkům investovaným ve prospěch klientů Odhad minimálního připsaného zhodnocení
Aegon PF 1,48 % 1,26 %
Allianz PF 2,86 % 2,43 %
Axa PF 1,73 % 1,47 %
ČSOB PF Stabilita 1,92 % 1,63 %
Generali PF 0,34 % 0,29 %
ING PF 2,15 % 1,83 %
PF České pojišťovny 1,61 % 1,37 %
PF České spořitelny 2,29 % 1,95 %
PF Komerční banky 2,23 % 1,89%

Penzijní fondy musí ze zákona garantovat alespoň nulové zhodnocení v každém kalendářním roce. Pokud by se dostaly do ztráty, musí ji dorovnat akcionáři fondu. A to se pochopitelně žádnému z nich nechce riskovat.

Důsledkem je, že dosavadní penzijní fondy neriskují – tedy nepřijímají tržní riziko a investují značně konzervativně. Není tak divu, že stěží vydělají na inflaci. ** Větší riziko, vyšší výnos?**

Ze svého zisku musí penzijní fond rozdělit mezi účastníky penzijního připojištění alespoň 85 procent. Pokud by penzijní fondy připsaly právě zákonné minimum, loňskou míru inflace (1,9 %) by překonaly pouze dva – Allianz PF a PF České spořitelny. Jeden penzijní fond se s minimálním připsaným výnosem 1,89 % přiblížil inflaci na dosah – PF Komerční banky.

Klienti, kteří nestihnou změnit fond do konce února, budou moci přejít k jinému provozovateli po transformaci současných penzijních fondů na penzijní společnosti. Ty ale již nebudou garantovat nic a klient si bude muset zvolit investiční strategii podle svých preferencí.

Na výběr bude mít strategie konzervativní s minimálním rizikem ztráty (a s minimálním očekávaným výnosem) i strategie rizikové s vyšší možností ztráty (ale zároveň s vyšším možným zhodnocením).

Zdroj: http://www.ak­tualne.cz


Vytisknout Poslat článek Nahoru


Chcete uzavřít nebo změnit smlouvu? Kontaktujte nás!Vyhledávání